ANGKOR ÜLKESİ KAMBOÇYA -1

KARANTİNA GÜNLERİNDE 4/20
8 April 2020
DÜNÜ VE BUGÜNÜ İLE VİETNAM – 4 ” DEVRİM, YENİDEN BİRLEŞME VE BUGÜN”
9 June 2019
Apsara Girl

Apsara Girl

 
 At yılının sonlarına doğru, yılan yılı kutlamalarının ise yaklaşmakta olduğu günlerde Tayland sınırı olan Poi Pet'ten, kendisine "Kingdom of Wonder" diyen Kamboçya ülkesine  giriş yaptım. ( Hani şu Kamboçya hakkında okuduğunuz meşhur blogta elinizi kolununuzu sallayarak geçebileceğiniz şeklinde anlatılan sınır kapısı. Vize prosedürü her ülkede olduğu gibi uygulanıyor. Sadece valizinizi aramıyorlar. Vizenizi bastırıp 100 kg kokaini rahatlıkla ülkeye sokabilirsiniz.) Karşımda, ülkenin tarihinde verdiği en iyi eser olan ve bayrağını süsleyen  904 yaşındaki Angkor tapınağının bir temsili ve üzerinde "Kingdom of Cambodia" yazısı duruyor. (Bayrağında tapınak olan iki ülkeden biri Kamboçyadır. Diğeri ise Afganistan.) Bir krallıktan diğerine geçiyorum. Cumhuriyet Asya'ya komünizmle geliyor. Şimdi daha iyi görüyoruz.
 

 
 

 
Taynad-Kamboçya Sınırı / Poi Pet Kapısı

Taynad-Kamboçya Sınırı / Poi Pet Kapısı

 

 
Vize islemleri icin yuksek tavanli izbe bir binaya giriyorum. İçeride filmlerde tasvir edilen cinsten göbekli 3. dünya ülkesi polisleri karsiliyorlar. Bir tanesi deri çantama sulanıyor, bana hediye etsene diyor. Jilet gibi kiyafetleriyle disiplinli Thai polisinden sonra Kamboçya polisinın gevşek tavırları gözüme çarpıyor.. Bir aylik turistik vize 30$. Yaninizda bir adet vesikalik getirmeyi unutmayin, basvuru icin gerekli. Fotografiniz yoksa 5$ ceza kesiyorlar. Ayrıca 100 Baht da rüşvet isteyebiliyorlar, siktiri çekin. Yakın bir gecmise kadar kapida E (business) vize almak mümkündü. Şu anda gerekli belgeleri göstermeden çalışma vizesi almak imkansız. Turistik vizeyle ile de girdikten sonra vizenizi business'a çeviremiyorsunuz. Yeniden ülkeye giriş yapıp iş belgelerinizle sınır polisini ikna etmeniz gerekiyor. Zaman zaman pasaportunuza 3 aylik turistik vize basiyorlar, üç aylık olmasına aldanmayın, ulkede kalabilme sureniz sadece bir ay. Fazladan kaldiginiz 2 ay icin gun basina 10$ ceza ödersiniz..Bu arada burada yasamak isteyenler icin belirtelim: Senelik E vize ucreti yaklasik 290$. Ayrica is yeri sahipleri ve calisanlar work permit almakla yukumluler. Senelik work permit masrafi ise 140$. Basvurulari online yapmanız gerekiyor.
 

 
 
 

Yazımın başında Angkor Wat için "tarihlerinde verdikleri en büyük eser" demiştim. O gün kurdukları kanallar ve sulama sistemleri bugün kullanılandan oldukça ileride. O yıllarda Londra'nın nüfusu 50bin iken kentte tamı tamına bir milyon kişi yaşıyormuş. Bu kadar ileri bir medeniyetin torunlarının bugün yokluk ve sefalet içinde yaşamaları tarihin bir cilvesi olsa gerek.

 Tapınak, savaşlar ve Thai ve Vietnam menşeili Krallıkların işgalleri sonucu defalarca kez Hinduizm ve Budizm arasında el değiştiriyor. Heykellerin gövdeleri korunup kafaları hakim iktidara göre Hindu ve Budist tanrılarının kafaları ile yer değiştiriyor. Tapınaktaki heykeller senelerce kaçakçıların ve koleksiyoncuların iştahını kabartmış olacak ki onlarca eser yurtdışına kaçırılmış. Kızıl Khmer döneminde kaçakçılığın durduğunu, rejimin eserleri koruduğunu biliyoruz.

 
 
Bayon Tapınağındaki Brahma'ya olduğu sanılan temsiller

Bayon Tapınağı'ndaki Brahma'ya ait olduğu sanılan temsiller

 
 

Angkor medeniyetinin düşüşü ile birlikte Angkor Wat ve Kral Jayavarman VII tarafından yaptırılan diğer ihtişamlı yapılar Angkor Tom, Tah Prom ve diğer onlarca tapınak 500 yıllık bir uykuya dalarak doğaya teslim oluyorlar. Krallığın başkentinin Phnom Penh'e doğru kaymasını anlıyorum fakat dini önemi büyük koskoca tapınaklar nasıl olup da ormanın içinde unutuluyor insanın aklı almıyor.

Tapınakları uykusundan, 1863 yılında bir kelebek türünün izini süren Fransız naturalist ve ilk doğa fotoğrafçılarından Henri Mouhot uyandırıyor. Bu muhteşem yapıyı gördüğünde büyük bir keşif gerçekleştirdiğini anlıyor. Kendisi hastalıklardan dolayı Fransa'ya ulaşamasa da notları ve yaptığı başarılı çizimler Fransa'daki eşine ulaşıyor ve Fransız sömürgeciler için paha biçilmez birer rehber olarak değerlendiriliyor.

Bugün Khmer uygarlığına dair günümüzü aydınlatan tek yazılı kaynak, Khmer İmparatorluğunu haraca bağlamak isteyen Moğol Hakanı Timur'un elçisi Çinli Chou Takuan'ın raporlarıdır. Takuan Khmerlileri "kara suratlı, çirkin ilkel insanlar" şeklinde tarif etmesine rağmen Khmer kızlarının nehirlerde yıkanmalarını ağzının suyu akarak izlemiş ve bunu da günlüğüne eklemiş.

 
 

AÇILIN, SÖMÜRGECİLER GELİYOR

İmparatorluk Vietnam ve Thai tehdidi ile haritadan silinmek üzere iken 1870'lerde Fransız gemileri Kamboçya'ya yanaşıp ülkeyi Fransız Hindiçini'ne katıp sömürgeleştiriyorlar. Sömürgecilere karşı verilen silahlı mücadele iki yıl sürüyor ve direniş Kral'ın emriyle bitiriliyor. İkinci paylaşım savaşında Paris'in düşüp, Fransız fahişelerin Nazi subaylarının altına yattığı sene Japonya, Mihver Devletlerinin Asya'daki temsilcisi olarak Kamboçya'yı Fransızlardan geri alıyor. Kızıl bayrağın Berlin'e çekilip, Nazilerin Stalin tarafından sünnet edilmesi ile de Japonlar ülkeyi terk edip yeniden eski sahibi Fransızlara bırakıyorlar. Bu arada eski kralın ölmesi ile tahta Kamboçya'ya bugünkü siyasi biçimini veren, Tanrı-Kralların sonuncusu 19 yaşındaki Sihanouk geçiyor.

 
 

ENTERESAN BİR KRAL : SIHANOUK

Kral Sihanouk dünyanın politik olarak en fazla kabuk değiştiren lideri sayılabilir. O bir Kral,devlet adamı, film yönetmeni, gerilla hareketinin destekçisi, savaş esiri...

1941'te tahta gecen Sihanouk, 1953'te bağımsızlığı ilan edip ülkeyi Fransız kontrolünden çıkartıyor. Asi Kral 1955 yılında Kraliyet seramonisini reddedip tahtı terk ediyor. Halkın Sosyalist Cemiyeti adında bir parti kurup seçimlerde meclisteki tüm sandalyeleri kazanıyor ve ilerleyen yıllarda ülkenin siyasi geleceğini domine etmeye başlıyor.

 
 
Kral Sihanouk Efendi Hazretleri

Kral Sihanouk Efendi Hazretleri

 
 

1965 senesinde Vietnam'da savaş çanları çalmaya başladığında Sihanouk baş düşman olarak Tayland, Amerika, Güney Vietnam ittifakını görüyor ve topraklarını Kamboçyalı ve Vietnamlı Komünistlere açıyor. Washington ile diplomatik ilişkileri kesip pirinç üretimini millileştiriyor. Buna rağmen Sihanouk politikalarından memnun olmayan ve kırsalda güçlenen solcu gerillalar ( Khmer Isaarak ), hükümet güçlerine karşı savaş açıyorlar.

1970 yılında Sihanouk Fransa'da diplomatik bir gezideyken General Lon Non yönetime el koyuyor. Sihanouk bunun üzerine Beijing'e geçip sürgün hükümeti kuruyor ve kendisinin "Khmer Rouge" adını taktığı Kızıl Khmerler ile işbirliğine gidiyor. Sihanouk taraftarları da böylece Marksizm ve Maoizmden bihaber, krallarının peşinde "dağa çıkıyorlar".

1969 yılında Vietnam'da Amerika için işler boka sarmaya başlayınca ABD B-52 bombardıman uçakları gizlice Kamboçya'yı bombalamaya başlıyor. Bombardıman kamuoyundan gizleniyor.( 1984 yapımı "The Killing Fields" filmini izleyin. Film bilhassa bu konu üzerinde duruyor.) Dört yıl süren bombardımanda 250.000 Kamboçyalı katlediliyor. Ailesini, sevdiklerini bu bombardımanlar yüzünden kaybeden binlerce öfkeli Kamboçya köylüsü akın akın Khmer Rouge'a katılıyorlar. Pentagon'un Kızıl Kmer'i güçlendirmek için bu saldırıları gerçekleştirdiğine dair komplo teorileri de mevcut.

 
 

KIZIL KHMER (KHMER ROUGE) DEVRİMİ: YEAR ZERO

1970 yılında başlayan Darbeci general Lon Nol ile Khmer Rouge arasındaki iç savaş, 1975 Nisanında Pol Pot birliklerinin başkent Phnom Penh'e yaklaşması ile birlikte sona yaklaşıyor. Çekildiği her ülkedeki gibi Amerikan konsolosluğu, harıl harıl belgeleri kağıt kıyma makinelerinden geçirip tüm karanlık işlerinin izlerini yok etmeye çalışırken konsolosluğa inip kalkan Amerikan deniz kuvvetleri helikopterleri ise misyon çalışanlarını ve yerli işbirlikçilerini ülkeden kaçırıyordu.

17 Nisan günü Kızıl Kmerler şehri ele geçirdiler ve dünya üzerindeki en kanlı devrimi başlattılar. Kamboçya için " year zero" artık başlamıştı.

 
 
Phnom Penh'e giren Kızıl Kmer gerillaları

Phnom Penh'e giren Kızıl Kmer gerillaları

 
 

Gençlik yıllarında Paris'te eğitim alan ve burada Marksizmle tanışan Pol Pot'un fikirleri, ilerleyen yıllarda Extremist Maoizme evrildi. Örgüt içinde "Brother Number 1" kod adıyla bilinen Pol Pot tam bir Mao özentisiydi. Mao'nun kültür devrimini taklit etmeye çalışırken 3 milyona yakın vatandaşını vahşi yöntemlerle öldürüp kendi insanına jenosit uygulayan tek lider ünvanını kazandı.

Phnom Penh'e giren Kızıl Khmer'i halk ilk başta coşku ile karşıladı. Kutlamaların hemen ardından toplu bir sürgün hareketi başladı. Koca şehir, "Amerika burayı bombalayacak" yalanıyla 3 gün içinde boşaltıldı, insanlar şehir dışına, çalışma kamplarına sürüldüler. Boşalan ve kadın gerillalar tarafından temizlenen evlere Parti yöneticileri geçtiler. Parti liderleri dışında şehirde bir tek fabrika işçileri kaldı. Onlar da parti liderleri için üretim yapmaları sebebiyle şehirde tutuldular.

 
 
Pol Pot, namı diğer

Pol Pot, namı diğer " Brother Number One"

 
 
Devrimin ilk senesi olan 1975'te Kızıl Khmer 3 ana koldan meydana geliyordu. Pol Pot yandaşları, Vietkonglular ve sürgündeki Kral Sihanouk'un Marksizm ve Maoizmden bihaber taraftarları. Pol Pot gerçek yüzünü göstermek için acele etmedi.1976 yılında Beijing'e(Pekin) yaptığı bir ziyaret sonrasında strateji değiştirerek "iç düşmana" karşı savaş başlattığını ilan etti. İç düşman dediği ülkenin doğusunda Vietnam sınırına yakın yaşayan, etnik ve kültür olarak Vietnam'a yakın komünistler ve Sihanouk taraftarları idi. Kral Sihanouk 76'da görevinden istifa etti ve Kızıl Khmer devrilinceye kadar üç yıl boyunca sarayında hapis tutuldu. Kızıl Khmer savaşçıları genel olarak eğitimsiz, okuma yazma hatta sayı saymayı bilmeyen köylü gençlerden(çocuk yaşta olanların sayısı azımsanmayacak oranda) oluşuyordu. Lider kadroda ise -ilginç bir anekdottur- eski okul öğretmenleri ağırlıktaydı. Sınıf içindeki otoritesini arkasındaki silahlı güç ve iktidar sayesinde tüm ülkeye nüfuz ettirme şansı bulmuş, politik olarak obsesif kadın ve erkeklerden oluşan sınıf öğretmenleri... Bunu ingilizce kaynaklardan ilk okuduğumda 90'lı yıllarda ilkokulda yediğim dayaklar ve despot hocalarım gözümde canlandı. Cetvel, tokat ve dayakla cehalete karşı aydınlık meşalesini elinde tutan öğretmenlerimiz...

Vietnamlılara karşı etnik temizlik başlamışken bu arada ülkedeki tüm entelektüeller, akademisyenler, yabancı dil bilenler hatta tüm gözlüklüler "sınıf düşmanı" ilan edilerek önce S-21 adı verilen okuldan bozma hapishanede işkenceden geçiriliyor, sağ kalanlar ise günde 12-15 saat çalışmak üzere ölüm tarlalarına gönderiliyorlardı. Mahsülden bir avuç pirinç çalmak ölümle cezalandırılma sebebiydi. Birçok insan yetersiz beslenme ve aşırı çalıştırılma sonucu tarlalarda hayatını kaybetti. Suç işleyenler pahalı oldugu için kurşunla değil kama, mızrak, çekiç gibi manuel aletlerle katlediliyorlardı. Bugün müze haline getirilen Phnom Penh'deki ölüm tarlalarında katliamın izlerini görmek mümkün. Toplu mezarların kenarlarında halen cesetlere ait kemikler ve kumaş parçalarını görebilirsiniz.

Phnom Penh'in düşüşünü anlatırken dönemin iki popüler kültür ikonu Ros serey Sothea ve Sin Sisamuth'tan bahsetmeden geçmeyelim. Tesadüfi olarak aynı küçük ve şirin Kamboçya şehri Battambang'ta dünyaya gelen bu iki kadife sesli sanatçının parlak kariyerleri Kızıl Khmer'in iktidara gelişi ile son buluyor. Darbeci Lon Nol iktidarında dönemin milliyetçi havasına uygun ulusal duygulara hitap eden marşlar ve şarkılar seslendirmelerinin bedelini ağır ödüyorlar. Phnom Penh'in düşüşü ile birlikte Sin Sisamuth şehir dışındaki çalışma kamplarına sürülüyor. Ölüm tarlalarında ne şekilde öldürüldüğüne dair herhangi bir bilgi yok. Ros Serey Sothea ise tarlalarda çalışarak bir süre kimliğini gizlemeyi başarsa da yakalanıyor. Pol Pot'un asistanlarından biriyle evlenmeye zorlanıyor. Elbette ki mutsuz ve istismarlarla dolu bir evliliği oluyor. Zaman içinde varlığının partiye sıkıntı çıkardığına karar veriliyor ve parti tarafından ölüm emri çıkartılıyor. En son bir kağnı arabasının üzerinde götürülürken görülüyor ve binlerce kurban gibi gizemli bir şekilde sırra kadem basıyor. Nerede nasıl öldürüldüğüne dair bugüne ulaşan bir ipucu bulunmamakta.

 
 
 
 

Başkent Phnom Penh'deki S-21 adıyla anılan Tuol Sleng hapishanesi ise, benim gibi soğukkanlı birinin bile soluğunu kesecek derecede dramatik bir mekan. Vietnam'ın başkenti işgali sonrası Vietnamlı iki fotoğrafçının ceset kokularını takip ederek keşfettikleri Khmer Rouge'un gizli işkencehanesi. Fotoğrafçılar hücrelere girdiklerinde işkenceden ölen veya boğazları kesilerek can veren tutukluları fotoğraflamışlar. O fotoğraflar bugün Jenosit müzesi olan hapishanenin hücrelerine, hücrelerin ilk bulunduğu halini göstermek için asılmış. Müzeyi gezen turistleri derin bir sessizlik kaplıyor. İnsanların tutuldukları birer metrekarelik hücrelerin içine girmek tüylerinizi diken diken ediyor. Şehirde yaşayan Avrupalı arkadaşlarım arasında müzeleri görmemeyi tercih edenlerin sayısı az değil. Anıları hala taze olan bu korku filminin izleriyle karşılaşmak istemiyorlar. Bu arada dünyanın neresine giderseniz gidin Jenosit müzeleri insanlığa mesaj vermek amacıyla ücretsiz yapılmıştır. Kamboçya ülkesi ölülerinin kemiklerini bile paraya çeviriyor.

S-21'de, içinde açık denizde bu manyaklar tarafından yakalanan talihsiz, kendi halinde Avustralyalı, Yeni Zelandalı denizcilerin, yelkencilerin de bulunduğu 17.000 kişi ağırlanmış. Bunların içinden sadece teknik-tamir konularında yetenekli olan yedi kişi çalışarak hayatta kalabilmişler. İçeride yapılan işkencelerin detaylarına girmek istemiyorum. Sadece hapishanedeki tutukluların "derisini canlı yüzünce kaç dakika hayatta kalabiliyor" minvalinde gerçekten insanlığa ve tıbba büyük katkılar sağlamış tıbbi deneylerde kullanıldıkları bilgisine ulaştım.

 
 
 

 
S-21 hapishanesinin kurbanları

S-21 hapishanesinin kimileri çocuk yaşta olan kurbanları

 

 
 
 

Vietnam ordusunun başkente yaklaşmasıyla birlikte, işkencehanenin müdürü "Duch" kod adlı Kang Keng Iew tüm arşivi yok edemeden, tutukluları alel acele idam ettirerek hapishaneyi terk ediyor. Geride bıraktıkları arşiv ve sorgu tutanaklarından günümüzü aydınlatan belgelere ulaşıyoruz.

Silahsız halka karşı kaplan kesilen Pol Pot rejimi, Sovyet zırhlılarıyla güçlendirilmiş Vietnam ordusunun karşısında iki hafta tutunabiliyor. Vietnamlıların başkenti ele geçirmesiyle Kızıl Khmer ülkenin kuzeyine, Tayland sınırına çekiliyor ve burada üslenip yeni hükümete saldırılar düzenlemek üzere ordusunu eğitiyor. Kızıl Khmerler Tayland'daki kamplarında gerek ABD'nin Kamboçya'daki anti-komünist koalisyona ayırdığı yıllık 15 milyon dolarlık bütçeden nasiplenerek, gerek Britanya SAS birliklerinden Malezya'da kara mayınları üzerine aldıkları eğitimler sayesinde yeniden hükümeti tehdit edecek güce ulaşıyor ve Pol Pot'un öldüğü 1998 senesine kadar hükümet güçlerine ve sivil halka karşı saldırılarına devam ediyor. Hatta 1994'te Sihanoukville şehrine giden turistleri taksiden ve trenden esir alarak öldürüyorlar. Komşumun kız kardeşi 1997'de bunların köye attığı bir roketle hayatını kaybetmiş. Kızıl Khmer, kabusun henüz bitmediğini terör eylemleriyle göstermeye çalışmış..

Bugün bakıldığında, Kızıl Khmer'in aslında Sovyet karşıtı cephe tarafından kullanılan bir piyon olduğunı açıkça görüyoruz. Kamboçya'daki Vietnam yanlısı hükümeti devirmek için ABD-Çin ittifakı, ABD'nin bölgedeki işbirlikçisi Tayland'ın topraklarını kullanarak bu savaş suçlularına destek çıkıyorlar. Hatta Çin, Pol Pot rejiminin devrilmesinin ardından başka bir sosyalist ülke olan Vietnam'a kuzey sınırlarından işgal girişiminde bulunuyor. Fransızlara ve Amerikalılara hezimeti tattıran kahraman Vietnam ordusunun Çinlileri defetmesi kısa sürüyor. Çin, geri çekilirken Vietnam'ın kırsal bölgelerindeki alt yapıyı yıkıp, topraklarını zehirleyerek mümkün olduğunca fazla zarar vermeye çalışıyor. Revizyonizmin geleceği en uç noktaya şahit oluyoruz.

Yazının devamına bu linkten ulaşabilirsiniz
 

53 Comments

 1. Aralık ayında Siem Reap şehrine bir seyahat planlıyoruz, bunun için bir ön araştırma yaparken yazınıza denk geldi.Ve diyebiliriz ki çok doyurucu ve harika bilgiler veren bir yazı olmuş.Özellikle Kızıl Kmerler konusunda baya bilgi sahibi olduk.Yalnız SİHANOUKVİLLE şehri hakkında yazdıklarınız tek kelimeyle çok ilginç, inanması güç gerçekten.Kaleminize sağlık.

  Yırtık Harita Ekibi

  • ayetullah pompalitufek says:

   Beğenmenize sevindim. Ülkeyi daha fazla tanıdıkça blogu güncelleyeceğim.

 2. yırtık harita says:

  Numarayı kaydettik.Gelince görüşürüz bir aksilik çıkmazssa.
  selamlar

 3. Doğan TUNA says:

  Her şey için teşekkürler örüm yeterse geleceğim..
  Doğan

 4. Mehmet says:

  Çok yardımcı oldu gitmeden bilgilenmiş olduk.
  Emeğinize ve kaleminize sağlık..
  Kısmetse yarın bizde oraya geçiyoruz.
  Kalın sağlıcakla..
  Selamlar

 5. oMAR says:

  verdiginiz bilgile cok gercekci ve doyurucu, biz iki arkadas cok yorgunuz ve artik kalan omrumuzu sakin gecirmek istiyoruz, para kazanma amacli degil ama hayatimizi surdurebilmek icin bir is yapmaya kalkissak minimum kac dolar gerekli? mafya ve hirgur sehrinde degil tabi )) tesekkurler.

  • ayetullah pompalitufek says:

   dostum cok ucu acik bir soru. zaten cok da ticaretten anlamam. En guzeli gelip kendiniz analiz edin.

 6. G.d says:

  Dostum selamlar,

  Site içerisinde bayağı dolandım, her köşe bucağa baktım ancak e-posta adresini bulamadım. Yavaştan eşyalarını toplamaya başlamış biri olarak, öğrenmek istediğim bazı konular var. Ayrıca oralara ayak baktıktan sonra merhaba diyecek bir kişiyi daha biriktirmiş olmak da isterim. gokhandinler@gmail.com adresine bir merhaba dersen gelirken söz rakılarını getireceğim.

  Sevgiler,
  Gökhan

 7. Serkan Çelik says:

  Hocam, Kamboçya ile ilgili bilgileriniz çok faydalı oldu, şu an 1 haftalık tatilimi bitirdim ve dönüyorum. teşekkürler

 8. Menderes says:

  Selamlar,boks derslerini nerede aldınız?Fiyatı ne kadardı?Siam Reap de hostel açmak için araştırma içindeyim.Sizce o bölge için doğru bir yatırım olur mu?

 9. Pompalı hocadan aldığımız feyz ile hoca kadar ayrıntılı olmasa da Siem Reap’i yazmaya çalıştık.Saygılar sevgiler Pompalı.
  http://yirtikharita.com/kambocyanin-tapinaklar-sehri-siem-reapangkor-wat/

 10. Nurgül says:

  Okuduğum EN güzel, açıklayıcı ve SADE blog. Kısa bir süre sonra Tayland ve Kamboçya seyahatine çıkacağım. Yaptığım bütün hazırlık yazılarını burada yazanları okuduktan sonra tekrar düzenledim (malesef bu bloğu bugün keşfettim, o da başka bir bloğun yönlendirmesiyle). Teşekkürler.

 11. Gizem says:

  selamlar; yazınızı keyifle okudum yaklaşık 20 gün içerisinde yerleşme niyetiyle yola çıkacağız ve sizden birkaç bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim… gixemm@gmail.com

 12. Guly says:

  Güzel bi yazı olmuş elinize sağlık
  Kaçıp kurtulma hayalleri peşindeyim.
  Pek param pulum yok ama gelsem oralarda hayatta kalabilir miyim?

  • ayetullah pompalitufek says:

   Parası olmayana burada da hayat zor. Sihanoukville ve adalarda Türk işletmecilerin mekanlarında iş bulup geçinebilirsiniz. Yemek konaklama az miktarda da para verirler. Sezonu bitirip sıkılınca ülkeye geri dönebilirsiniz.

 13. Tuğba says:

  Daha önce Kamboçyaya gezi amaçlı gitmiş biri olarak gerçekçi ve faydalı bir yazı olduğunu fark ettim, elinize sağlık.Bizde 1-2 yıl yaşamak üzere sihanoukville gitmeyi planlıyoruz önümüzdeki haziran gibi, benim aklıma takılan tek şey sağlık, her hangi bir tecrübeniz var mı bu konu ile ilgili özel hastane vs.yeterlimi sizce ?

  • ayetullah pompalitufek says:

   Hastaneler doğum, ameliyat vs dışında yeterli, her türlü ilaca ulaşabiliyorsunuz. Özel hastaneler pahalı, özel sağlık sigortası yaptırıp gelin. Lokal hastanelere de gidebilirsiniz, çok çok ucuz. Uzman doktorlar deneyimli, benim bir çok sorunumu çözdüler. Gelmeden önce tifo aşısı vurdurun, burada pahalı tr’de ucuz.

 14. Mahir says:

  Merhabalar, Kamboçya da iş kurabilme imkanları ve detayına ilişkin sağlam bilgiler verebilecek varsa bana ulaşmasını rica ederim. mahir34@msn.com

  • ayetullah pompalitufek says:

   Phnom Penh’deki Türk konsolosluğuna ulaşın, bilgi vermek zorundalar.

 15. Deniz says:

  Çok tatminkar bir yazı,elinize emeğinize sağlık.
  Singapur, malezya,tayland ve son olarak kamboçya gezisi yapmayı düşünüyordum biraz korktum

  • ayetullah pompalitufek says:

   Siem Reap’e senede 4 milyon turist geliyor. Karar sizin. Yazıyı beğenmenize sevindim.

 16. ayetullah pompalitufek says:

  Belli ki muhterem bir insansınız. Ngo’larda çalışıp nasıl kenara para koyabileceksiniz? Gönüllülük temelinde çalışılıyor.

 17. Azad says:

  Abi idolümsün vallahi, blogunu birkaç gündür okuyorum. Okurken sıkmayan bir yazı tarzın var. Birçok gezi blogu okuyorum ama seninki the best 🙂
  Yalnız sitenin navigasyon menüsü biraz karmaşık. Selamlar

 18. zencani says:

  o kadar iş güç var kaç saattir yazdıkların okuyorum kutsal pompalı kazım ulutaş ölümsüzdür!!!

 19. lkf says:

  Siem Reap’teki 2 gunluk gezimin sonunda okudum yaziyi, anlamlandiramadigim bircok seye cevap oldu. Ayrica sehirdeyken farketmedigim bircok seyi de ogrenmis oldum. Ozellikle Kambocya’nin tarihindeki olaylar ve bunlarin gunumuz yasami uzerindeki cikarimlari fantastik! Cok tesekkurler!

  • ayetullah pompalitufek says:

   Begendiginize ayri, okuyup pratikte olumlamaniza ayri sevindim. Tesekkurler.

 20. Koray says:

  Asya turumda bir sonraki duragim Kambocya. Abi zaman ayirip bu kadar detayli yazdigin icin cok tesekkurler. Aslinda yazindan sonra bende gonullu ogretmenlik mi yapsam diye dusunmeye basladim.

  • ayetullah pompalitufek says:

   Rica ederim. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler.

 21. Bhurack says:

  Bence de ziyaret edecekler icin aciklayici ve faydali bir yazi olmus ancak birkaç yanlışa dikkat çekmek isterim;
  * Turist vizesindeki süre olayı polis dalaveresi değil, tüm diger ulke vizelerinde de olan bir uygulamadır. Bu vizeyle ulkede maksimum bir ay kalabilirsiniz. Basılan 3 aylik tarih mührü ise vizenin gecerlilik tarihleridir. Yani vizeyi yurtdışı temsilciliklerinden alan birinin vizeyi hangi tarihler arasında kullanabileceğini gösterir. Baska bir deyişle ülkeye vizenin son kullanma tarihinden 20 gun önce giris yaparsaniz kalabileceğiniz süre 20 gündür.
  * Bahsettiğiniz tekstil fabrikası Kığılı’ya ait olmayip daha önce Çin’de faaliyet gösteren Weibo isimli Türk şirketine aitti. Fabrika agirlikli Kığılı, Karaca gibi Türk markaları için üretim yapmakta idi. Fabrika, işçilerini aylik 110 dolardan 16 saat çalıştırmadı. Asgari ucretin yaklasik 20$ fazlasını ödeyerek ulkede tekstil fabrikalarinda günlük yasal calisma süresi olan 8 saat çalıştırdı ve fazla mesai durumlarında yasal farki ödedi.
  * İlk iki madde tamamen objektif yorumlardı. Şahsi fikirlerime gelince, kapkaççılık olayının çok ciddi boyutlarda olmadığını düşünüyorum. Bence genelde güvenli bir ülke. Ama yine de dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca bu yazinin etkisiyle – eğer hala yoksa – yakinda ülkede Türk torbacılar bulunacağını düşünüyorum (:

  • ayetullah pompalitufek says:

   Merhaba, katkınız için teşekkürler. Yazıyı tekrardan gözden geçireceğim.

 22. Yasemin says:

  Tarzınıza bayıldım, hep böyle devam edin 🙂

 23. barzo says:

  Yazılarının tamamını okudum. Gerçekten başarılı buldum. En çok hoşuma giden şey ise yazıların alında feysbukta paylaş butonunun olmayışı. Devam et dostum seviyorum seni..

 24. Mindfulhobo says:

  Merhaba Ayetullah Bey,

  Gönüllü sürgün hayatımın 3. ülkesi ve 4. yılını geçirmekteyim. Yazılarınızı L-Manyak ve internetten severek okudum, okuyorum. Önümüzdeki aylarda gelmek için hazırlık içindeyim. Size rakı getiremesem de (Türkiye’de değilim) küçük bir Kamboçya sehrine gitmeden ya da gittikten sonra bir merhaba diyerek iki lafın belini kırmak için sizinle tanışmaktan mutluluk duyarım.
  n.alper.f#at#gmail

  Sevgilerle
  Kazım Komutanın Amatör Neferi ve Katıksız bir Sünni düşmanı.

 25. Berk says:

  Aga bişe istiyon mu gelirken?

 26. m.akif says:

  selamlar ayetullah bey,
  yazınızın tamamını okudum ve çok başarılı buldum. güneydoğu asya kültürünü seven vede bilen (eşimde endonezyalı) olarak cok ilgimi çekti. valla gaza geldim, sanırım eylül ekim aylarında oralarda olacağım. yazılarınızın devamını bekliyorum.
  sağlıcakla kalın
  m.akif

 27. Gokhan says:

  Cok basarili sunum(: Bunun uzerine 20 gunluk Tayland gezimi noktalayip 3 gece 4 gunlugune Siem Reap’a gecis yapiyorum.
  Sevgiler.
  Gokhan