TINDER`IN FIKHI ÜZERİNE

Kamboçya’ya Yerleşmek ve Ayda 100$’a Muhtara Komşu Yaşamak.
2 December 2016
Gezginlerin kofti dunyasi
GEZGİNLERİN KOFTİ DÜNYASI
19 June 2017

TINDER`IN FIKHI ÜZERİNE

tinder

tinder

 

Malumunuz sex büyük icat. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte insanoğlu enformasyon teknolojilerini ilim, irfan yolunda kullanmak yerine yine ilkel güdülerine yenilip pompa yolunda yelken açtı. MIRC, Chat odaları, antik facebook olan Yonja, OGZL, Badoo derken iş akıllı telefonların aplikasyonlarına kadar geldi. Fıldır fıldır alevli logosu ile bugüne kadar 9 milyar ‘match’ datasına sahip bir “fuck buddy” uygulaması olan “Tinder” tüm dünyayı sallar durumda. Üç yıllık geçmişi olan uygulama Türkiye’de de son bir iki yıldır popüler. Ülkemizde pek bilinmezken ekmeğini yiyen yedi. Şu anda ise arama mesafesini İstanbul’dan Ardahan’a ayarlamaya çalışan yurdum gençlerinin( Mümkün olsa Çin’e kadar ayarlayacak adamlar tanıyorum.) ve “yavşarsan kalkar giderim” diyen memleket kezbanlarının yığıldığı sanal bir çöplüğe dönüşmüş durumda.

TİNDER’ın ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Temel olarak tercih ettiğiniz arama mesafesi içindeki piliçlerin (ya da aranan beyfendilerin) profillerini önünüze getiren, sağa swip yaptığınızda beğendiğiniz, sola swip yaptığınızda ise ‘salla gitsin’ dediğiniz, karşı taraf da profilinizi beğendiğinde ise sizi match yapan ve böylelikle Tinder hukukuna göre birbirinize mesaj atma hakkını kazandığınız güzel bir uygulama. Karşılıklı beğenme yoksa mesaj atıp kimseyi rahatsız edemiyorsunuz. Ayrıca “nefes alsın yeter” prensibi ile karşınıza gelen tüm profilleri beğenseniz bile ne kadar abaza olduğunuzu sizden başka kimse anlamıyor, ne güzel! Tinder kendi cinsinizi de aratma seçeneği koyup gaylara da kapısını açsa da ağırlıklı olarak heterolara çalışan bir uygulama. Zaten “Grinder” varken gayların da Tinder’a pek ihtiyaçları yok.

 

 
 
 

KEZBANLARIN TİNDER İLE İMTİHANI

Memleket gençliğinin doğu ve batı arasında kalmışlığı yüzünden malumunuz batıdan ne alsak üzerimize bol geliyor. Tek gecelik ilişki uygulaması olan Tinder da bu gerçeği bir kez daha yüzümüze çarptı. Tinder hesabı farkedilince tek gecelik ilişki aramak utanılacak bir şeymiş gibi “ay ben öylesine merak edip açmıştım zaten”, ” kuzenim açmış” yalanına sarılan Tinderellalar, instagram linkini profiline koyup takipçi kazanmaya çalışan uyanıklar (bir de instagramlarını dışarıya kapatıp iyice dikkat çekmeye çalışıyorlar.), uygulamanın amacını bilmiyormuşcasına buluşmada gerilenler, ilk seksten sonra olay yerinden hızla uzaklaşacağına ilişki için zorlayanlar, Tinder’dan sevgili arayanlar hepsi bizde. Bir de hesabını facebook’u ile senkronize ettiği için Tinder’da ismi “TC” olarak görünenler var ki akıllara zarar. Böyle bir şey “Çomaristan” dışında dünyanın başka yerinde yaşanmaz sanırım.

MÜSPET BİR UYGULAMA: SUPER LIKE

Tinder her yeni versiyonunda karşımıza kolaylıklarla gelen bir uygulama. Beğendiğiniz profile “Super Like” gönderdiğiniz takdirde karşı tarafı haberdar ediyor. 24 saat içinde bir kez “Super Like” hakkınız var, kurşunlarınızı idareli harcayın. Ayrıca son yenilemede mezun olduğunuz okulu da profilinize yansıtıyor. Türkiye için düşünürsek insan eleme acisindan olumlu bir özellik.

YURTDIŞINDA TİNDER KULLANIMI

Uygulamayı indirdiğimin ikinci güne gole giden biri olarak diyebilirim ki gayet sorunsuz çalışıyor. Alan memnun veren memnun. İlk buluşmada herkes birbirini o geceyi birlikte geçirecek partner edasıyla süzüyor, hesaplar ona göre yapılıyor. Her şey yolunda ise hedefe yürünüyor, değilse olaysız bir şekilde içkiler bitirilip evlere dağılınıyor. Dikkat edilmesi gereken husus profilinize ASLA TÜRK OLDUĞUNUZU YAZMAYIN, mantarlarsınız. Hem Avrupa’da hem Asya’da Müslümanlara ve Türklere karşı büyük bir antipati var. IŞİD, Erdoğan ve yurtdışında bizleri temsil eden Türkler sağolsunlar elbirliği ile bu imajı yaratmışlar. Sokakta kimse sizi Türksünüz diye aşağılamaz fakat mesele özel hayata geldiğinde kimse bir Türk ve müslüman erkekle geceyi geçirmek istemiyor. Ben kendi deneyimlerimden biliyorum. Koreli ve Singapurlu matchlerim şayet Türk olduğumu anlasalardı buluşmaya gelmiyeceklerini itiraf ettiler.

 

 
 

 
Bangkok'ta Tinder kullanırken.
 
 

Yurtdışında yaşayan biri olarak Tinder'ı profesyonel kullananlardanım. İkamet ettiğim Kamboçya'nın Siem Reap şehrinde havaalanımıza inen uçakları gökyüzünden takip ediyorum. Uçak indikten yaklaşık bir saat sonra otellere yerleşilip wifi'a bağlanılıyor ve manitalar yavaş yavaş tinder'a düşüyor. Zaten sarışın olduğum için fotoğraflardan Türk olduğuma uyanmıyorlar böylece ırkçılığa ve islamofobiye maruz kalmadan hedefe ulaşabiliyorum. Şayet ev arkadaşımla aynı manitaya match olduysak taş-kağıt-makas oynayıp sonuca göre ikimizden birimiz pilice yürüyor. Trafiği bu şekilde yönetiyoruz. Komşuluk ilişkilerinin dahi bittiği bir dönemde hayatımıza giren Tinder için müsbet bir uygulama diyebilirim. Yurtdışında her türlü threesome, swinger ve benzeri sıradışılıkları yaşayacağınız partnerler bulmak, Sünniland sınırları içinde Tinder'dan basit bir hetero  ilişki bulmaktan çok daha kolay. Kanadalı tinder match'imle ortak bir profil resmi kolajlayıp yatağa 2. bir hanımefendi aradığımızı yazmamızın ardından Bangkok'ta 1 saat içinde 26 match bulduk. Buddha bazen yürü ya kulum diyor.

PARA VAR HUZUR VAR : TINDER PLUS

Bilhassa yakin bir tarihte yurtdisina veya baska sehre sefer duzenleyecek olanlariniz icin kullanisli bir ozellik. Tinder Plus size istediginiz lokasyonu secip sinirsiz ''Like'' ve 5 adet 'Super Like'' atma yetkisi veriyor. Yani Luvov ya da Kharkiv'deki piliclerle seyahatinizden once match'lesip yolunuzu yapiyorsunuz. Ortadogulularin doldurdugu clublarda kendinize match aramaktan daha mantikli bir eylem. Ayrice evli iseniz bu ozelligi kullanmanizi tavsiye ederim, zira profilinizi sadece like attiklarinizin sizi gorecegi sekilde ayarlama hakkiniz oluyor. Boylece esinizin arkadaslarina yakalanmiyorsunuz.

Son olarak tavsiye edeceklerim;

- Gerçekçi olun. Halk otobüsü ile Etiler'den geçerken sağa doğru seri swip yapmak sadece parmaklarınızı yorar. Yoksa ben de kendimi Adriana Lima'ya yakıştırıyorum lakin gerçekler acıdır.

- Yaratıcı olun. Günde on tane erkekten "slm, naber?" mesajı alan manitanın nazarında bir farkınız olması ve geri dönüş almak için fotoğrafları ve profili iyi inceleyin. Mezun olduğu okul veya fotoğraflarında gördüğünüz bir detayı zekice bir cümle ile taçlandırarak sohbete başlangıç yapabilirsiniz

- Adam olun. İlk buluşmaya giderken bunu uygulayın. Nasıl adam olunacağını da ben öğretmeyeyim. Hadi rastgele!

 

11 Comments

 1. Uğur özbek says:

  bugunde aydinlandik sayende hoca efendi

 2. Can Aruk says:

  MÜKEMMEL BİR YAZI GENÇ YAŞLI TÜRK KÜRT LAZ ERMENİ ÇERKES TÜM ETNİK KÖKENLERİN OKUMASI GEREKEN BİR BAŞYAPTI

  -NEW YORK TIMES

 3. Kn says:

  Tinder kullanmak ahlaksizliktir

 4. Mert Olgun says:

  indireyim lan o zaman bende.

 5. Lorem says:

  Vay amısına kuyim hiç bu yönünden bakmadım olaya ahahahasdsadsa 😀 gerçekten on numara yazı olmuş beğenmedim zekælı arkadaş…

 6. sufle says:

  olmuş bu yazı, slav gısa yapmayaydın iyiymiş ama

 7. esraaydn says:

  Kezban, kezban ,kezban yahu bırakın artık şu keyfınıze göre kalıplastırdıgınız aptalca kelımelerı kullanmayı, üç beş ülke görüp sankı oranın yaşam standartlarıyla burasınınki birmiş gibi kıyaslama yapmayı.Tinder’ı takılma amaçlı kullanan bir kadınım ve görüşmelerimin çoğunda karşı taraf ilişki kurmamızı istediğine dair adımlar attı yani seks amaçlı kullanan oldugu kadar yalnızlıgına son vermeye çalışan insanlar da kullanıyor bu uygulamayı en azından Türkiye’de böyle.Yazı güzel ama fazla bilmiş bir kişinin kaleminden çıkma ve unutmayalım kezbanlar oldugu kadar kamıller de var madem match yapıyoruz bir birlerine denk gelmeri kötü değil.

  • ayetullah pompalitufek says:

   Standartları Türkiye’den çok daha düşük bir ülke olan Kamboçya’da yaşıyorum. Öteki bloglarıma göz atsaydınız anlardınız. Türkiye’ye 3 sene sonra tatil amacıyla geldim. Kezbanlarla, üstelik Olympos, Kaş gibi güzide tatil beldelerinin kendini açık fikirli zanneden kezbanlarıyla aramda geçen anlık diyaloglar "alın ülkenizi kafanıza çalın" diyerek ülkeye veda etmeme sebep oldu. Amına kodumun doğu cephesinde değişen bir şey yok. Kafaları gerçekten çalışsa kim "kamil" kim değil oturuşundan kalkışından bakışından anlarlar, adamına göre muamele yaparlar. Türk kadını ruh hastasıdır, sebepleriyle ilgilenmiyorum sonucu yorumluyorum. Blogla ilgilendiğiniz ve yorum yazdığınız için teşekkürler.

 8. Rapaytzma Vanshidasa says:

  Hodjam bi baglanti kurak….dillendirmissiniz beni o guzel dilinizle hahahhahahaha 🙂

 9. Mert says:

  Hocam ben bedensel engelliyim, bunun engeli olur mu bu tinder da ya.

  Bu arada trde çok denedim kızlar bir garip, eşleşme az, eşleşilen kız numara buluşma tarihi verip ekiyor falan.
  Bir de polonyada denedim aman allahım günde 15 tane düşüyor.

  Ben tipsizim desem polonyada niye günde 15 düşüyor
  Tipsiz değilsem neden trde ayda bir düşüyor. Bunlar önemli.

  • ayetullah pompalitufek says:

   Polonya’da düşürdüğün 15 piliç de engelli miydi? Tr’de ayda bir iyi düşürmüşsün, ben 3 ay kaldım hiç düşmedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *