KARANTİNA GÜNLERİNDE 4/20

DÜNÜ VE BUGÜNÜ İLE VİETNAM – 4 ” DEVRİM, YENİDEN BİRLEŞME VE BUGÜN”
9 June 2019

KARANTİNA GÜNLERİNDE 4/20

 

‘’Enteresan zamanlardan geçesin’’ Çin kültüründe bir bedduadır. Buyurun, içinden geçmiş olduğumuz yıl olan 2020, henüz ilk aylarında olmamıza rağmen enteresanlıklarıyla şimdiden unutulmaz bir yıl olmaya aday; Tabii seneyi sağ salim tamamlayabilirsek. 2019’un son günlerinde, Çin’in Wuhan kentinde canlı hayvan pazarından aldığı yarasayı afiyetle yiyen vatandaş, küresel kapitalizmin gözümüzün önünde abandone olduğu zincirleme bir faciaya, Covid19 pandemisine sebep oldu. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak adına tüm dünya ile aynı anda evlere kapandık.

Asıl konuya gelelim; kişisel karantina koşullarında, yaklaşan mübarek 4/20 Dünya Cannabis Günü’nü toplum sağlığını tehlikeye atmadan nasıl kutlamalı? Öncelikle konuya Fransız olanlar için 4/20’nin tarihçesine göz atalım.

4/20’nin Tarihçesi

1971 yılında California’da San Rafael Lisesi’nde okuyan ve okul dışında bir duvarın üzerinde takıldıkları için kendilerine ‘’Waldos’’ adını veren bir grup kafadarın, ot içmek için her gün saat 4:20`de Louis Pasteur heykeli altında( Kendisi kuduz aşısını bulan bilim insanıdır) buluşmaları ile başlayıp, dünyada cannabis tüketiminin yasallaşmasını isteyen kitlelerin kutlama ve aksiyon günü olarak karşıt kültürde yerini almıştır. Her senenin 4/20 yani 20 Nisan günü saat 4:20’de, dünyanın çeşitli noktalarında ot içilerek ve cannabis’e özgürlük talepleri dile getirilerek kutlanmaktadır (Bu sene 2020 Nisan ayının rakamsal avantajı kullanılarak müptezeller tarafından tüm ay 4/20 ilan edilmiştir). New York, Montreal, Londra Hyde Park, Melbourne bunlardan sadece bazıları (Alaçatı’da kutlanan‘’Ot Festivali’’ ile karıştırmayın, bizim festival farklı…). Hatta 2017’de Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da parlamento binası önünde toplanan bir grup genç, bir avukat öncülüğünde Marijuhanna’nın legalleştirilmesi için basın açıklaması yapmıştı.
 

 
 

 
 
 

Bugün Turkiye’de İslamcı yazar Abdurrahman Dilipak dışında cannabis’in yasallaştırılması için sesini yükselten yok. Sayın Dilipak, Akit Gazetesi’nde sık sık esrar maddesinin sayısız faydalarını cesurca köşesine taşıyarak hayır duâlarımızı alıyor. Bu gidişle amel defteri kapanmayacak gibi... Kullanıp kullanmadığı konusu net değil fakat Twitter’da sıklıkla yaptığı yazım hatalarına bakarsak dumanlı kafa ile yazıyor olma ihtimali yüksek. Nasıl söylendiği mühim değil; Doğruları söylemek Allah'ın emridir

 

 
 

 

Karantina Günlerinde 4/20

Öncelikle hayırsız olmayın ve "işiniz düştüğünde" ulaştığınız insanları arayarak ‘’abi iyisin inşallah, bir şeye ihtiyacın var mı?’’ gibisinden hal hatır sorun. Alışveriş yapmak için toplu taşıma vs. kullanmayın, semt dışına çıkmayın, yer uzaksa gitmeyiverin. Hükümetimizin koyduğu sokağa çıkma yasaklarına uyun, zira kanunsuz işleri sevmeyiz.

Kalabalıklarla bir araya gelmeyin, evde kalabalık yaşıyorsanız herkes kendi sigarasını kendisi içsin, döndürme kültürüne ara verin. Uzatan olursa almayın. Corona salgınını durdurmak için gerekli sorumluluğu alın. Ayrıca normalde üç ayda bir değiştirdiğiniz kovanızın suyunu haftada bir değiştirin. Bu dönemde hijyen ve bağışıklığımızı kuvvetli tutmak çok önemli. Bol su tüketin, dizi izleyip, sosyal medyada kaoslu postlara yorum yazıp mandalina yiyin.

Vakit çok diye üst üste sigaraya abanmayın, sonra neden kafam olmuyor diye salonun ortasında Beyblade gibi dönersiniz. İster istemez Munchies’e düşeceksiniz. Götünüzü büyütmek istemiyorsanız evde egzersiz yapın. Pilates topunun üzerinde gidip gelebilir, türlü Youtube videosu izleyip yoga matınızın üzerinde şekilden şekile girebilirsiniz.

Evde sığır gibi oturacağınıza zamanı etkili kullanmaya çalışın. Bu süreçte yapmadığınız ya da ertelediğiniz her şeyi dumanlı kafa ile gözden geçirin. Selam ve dua ile... Happy 4/20!

M.Ö.Ş.

 

3 Comments

 1. Kuduz says:

  “Gezginlerin Kofti Dünyası” sonrası okuduğum ikinci başyapıt… kesinlikle tavsiye ederim.. Kelinize kolunuza sağlık hocam!!!

 2. ByTwins35 says:

  Üstad, özletiyorsun kendini. Podcast neyim yapsan şahane olur. Yada daha sık yazmalısın… Arada bir iki yazı ile bi ‘s.o.s’ ver en azından..

  • Ayetullah Pompalıtüfek says:

   Hocam oneriniz icin tesekkurler. Teknoloji ile o duzeyde muspet bir iliskim yok. Yavas yavas ogrenecegiz iznillah. Vietnam yazimi okuyunuz sayet okumadiysaniz. Epey kastim kendisine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *